Celem kampanii jest, między innymi, rozwijanie świadomości ekologicznej związanej z zanieczyszczeniem powietrza poprzez: zaktywizowanie nauczycieli przedszkolnych w zakresie tematyki antysmogowej, tj. w szczególności: zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza, sposobów zapobiegania niskiej emisji i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia; podniesienie świadomości ekologicznej dzieci w zakresie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie; przekazanie rodzicom i opiekunom dzieci wiedzy o wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie, w szczególności dzieci; wprowadzenie zwyczaju codziennego sprawdzania jakości powietrza i unikania ekspozycji na zanieczyszczenia; korzyściach wynikających ze stosowania oczyszczaczy.
Gmina, która jest organem prowadzącym dla placówek biorących udział w konkursie otrzyma w formie pomocy rzeczowej oczyszczacze powietrza z przeznaczeniem do wykorzystania w salach dydaktycznych poszczególnych oddziałów przedszkoli zakwalifikowanych do kampanii.
W zamian za to, przedszkole zobowiązane jest do przeprowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w postaci udziału w konkursie na scenariusz zajęcia dla dzieci przedszkolnych o tematyce zanieczyszczenia powietrza, smogu, walki z niską emisją oraz prowadzić działania prozdrowotne i zorganizować przedstawienie teatralne o tej samej tematyce.
Ponadto zadaniem przedszkola jest przeprowadzić kampanię edukacyjno-informacyjną wśród rodziców/opiekunów prawnych, nt. zanieczyszczeń powietrza oraz sposobów ograniczenia niskiej emisji poprzez rozpowszechnienie ulotki edukacyjnej na temat stanu jakości powietrza w woj. śląskim, wpływu zanieczyszczenia na zdrowie dzieci.
Udział przedszkoli w projekcie zapewni ich wychowankom nie tylko edukację ponad podstawę programową, świetną zabawę, ale zwłaszcza czyste powietrze w salach zajęć.
Liderem kampanii jest Województwo Śląskie, którego zadania realizuje Wydział Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Projekt wspierany jest przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej "WOM" w Rybniku, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis.
Na zdjęciu jeden z wielu oczyszczaczy powietrza zakupionych przez Gminę Czechowic-Dziedzice do czechowickich przedszkoli w ubiegłym roku. Podobne urządzenia zakupiono wcześniej do Żłobka Miejskiego.
ab / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl