Jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia była kwestia stałego wzrostu zapotrzebowania na organizowanie różnorodnych zajęć z zakresu udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom przedszkolnym i uczniom w placówkach oświatowych. Przedstawiciele gmin zauważają, że z roku na rok coraz większe środki z ich budżetu przekazywane są powyższe działania. W niektórych samorządach w ostatnich czterech latach szkolnych koszty te urosły prawie trzykrotnie. Zapewnienie pomocy terapeutycznej dzieciom przedszkolnym i uczniom w szkołach, coraz częściej w formie indywidualnych zajęć, stanowi istotne zadanie samorządu lokalnego. Zarząd Związku w przyjętym w tej sprawie stanowisku zwrócił uwagę na potrzebę przyznania konkretnych i znaczących nakładów pieniężnych na ten cel. To z kolei umożliwi racjonalizację kosztów niesionej pomocy, lepsze zarządzanie kadrą nauczycielską zaangażowaną w organizowanie takiego wsparcia, a w rezultacie zabezpieczy różnorodne potrzeby dzieci przedszkolnych i uczniów.
Zarząd zwrócił uwagę na znaczący uszczerbek w dochodach jest związany z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. W dłuższej perspektywie czasu pogorszy to kondycję finansową wielu gmin, gdyż opłata z tytułu użytkowania wieczystego stanowiła do tej pory istotne źródło dochodu samorządów.
W dyskusji przewijał się kilkakrotnie temat dotyczący walki z niską emisją. Tak jak podkreślono to już wielokrotnie w stanowiskach Związku, brak rozwiązań systemowych w tej sferze na poziomie krajowym sprawia, że wdrażane przez samorządy lokalne inicjatywy nie przynoszą oczekiwanych efektów. Pilne w tym zakresie jest wprowadzenie przepisów, które faktycznie uniemożliwią sprzedaż określonych rodzajów szkodliwych paliw (zwłaszcza mułów i flotokoncentratów). Samorządy lokalne oczekują też wsparcia z budżetu Państwa prowadzonych przez nie działań na rzecz walki z niską emisją (szczególnie w odniesieniu do budynków wielorodzinnych). Jednocześnie w kontekście informacji pojawiających się w mediach Zarząd Związku postuluje zachowanie dotychczasowego poziomu dofinansowania do przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wymiany źródeł ogrzewania w ramach programu pn. Czyste powietrze.
Zarząd odniósł się też do problemów wynikających z pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali. W ostatnim czasie jest ona szczególnie niepokojąca, gdyż od stycznia bieżącego roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Rozporządzenie określa nowe normy zatrudnienia dla pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych (wprowadza wskaźnik zatrudnienia pielęgniarek powiązany z liczbą łóżek), które często będą rodziły potrzebę zatrudnienia dodatkowej kadry. Jednak w perspektywie zauważalnego w Polsce niedoboru pielęgniarek na rynku pracy i deficytu środków w budżetach szpitali, zmiany te w niektórych przypadkach spowodują konieczność zredukowania liczby łóżek w placówkach szpitalnych, co - zamiast podniesienia jakości świadczeń pielęgniarskich oferowanych pacjentom i poprawy ich bezpieczeństwa - może ograniczyć dostęp do usług z zakresu opieki zdrowotnej.
aka / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl