Wesele Czechowice-Dziedzice Wesele Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 maja 2019
  • wyświetleń: 445

Spotkanie autorskie z Ireną Kontny, autorką książki "Pędzlem i dłutem"

Zapraszamy 10 czerwca o 18.30 na spotkanie autorskie z p. Ireną Kontny, historykiem sztuki z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, autorki książki "Pędzlem i dłutem. O twórczości Ludwika Konarzewskiego juniora (1918-1989)".

Ludwik Konarzewski junior jest autorem obrazu ołtarzowego "Matka Boska Królowa Polski", który znajduje się w kościele pw. NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach (na Lesisku).

Nazwisko Konarzewskich na trwałe wpisało się w życie artystyczne Śląska. Znana i opisana jest sylwetka pierwszego przedstawiciela tego rodu - Ludwika seniora (1885-1954). Niejako w cieniu ojca pozostał Ludwik junior (1918-1989) - malarz, rzeźbiarz oraz pedagog artystyczny. Był człowiekiem o zacięciu społecznikowskim, który wprowadził w arkana sztuki wielu młodych górali z Istebnej oraz Górnoślązaków z robotniczych osiedli z okolic Rybnika.

Pozostawił po sobie wiele obrazów olejnych, różnego rodzaju rzeźby oraz kilkanaście monumentalnych kompozycji, które można zobaczyć w przestrzeni publicznej oraz w budowlach sakralnych. Jednakże artysta najpełniej odnalazł własny, artystyczny sposób wypowiedzi w portrecie i pejzażu. Spośród ponad tysiąca dzieł, jakie miał w swym dorobku, do najciekawszych zaliczają się niewielkie krajobrazy i miniatury portretowe, na których widnieją wizerunki członków najbliższej rodziny artysty.

Wstęp wolny.

Irena Kontny


43-502 Czechowice-Dziedzice
ul. Niepodległości 42

tel. 032 2153285
fax 032 2153285

aka / czecho.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA