Wesele Czechowice-Dziedzice Wesele Czechowice-Dziedzice

czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 2 listopada 2018
  • 5 listopada 2018
  • wyświetleń: 5732

Przed wejściem na cmentarz żydowski pojawiła się tablica

Ponad 100 lat temu miał miejsce pierwszy pochówek na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach. W ostatnim czasie miejsce to, ukryte wśród drzew i krzewów przy ul. Szkolnej, zostało oznakowane.

Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski · fot.


Pieniądze na wykonanie tablicy pochodzą z grantu otrzymanego przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, natomiast eleganckie kute obramienie ufundował prywatny darczyńca.

Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski
Tablica informacyjna przed wejściem na cmentarz żydowski · fot.


Uroczyste otwarcie cmentarza, który ma powierzchnię 0,4 ha, nastąpiło 17 stycznia 1915 roku. Od tego momentu pochowano na nim zaledwie około 50 osób. Co ciekawe, jest to też jedna z kilku żydowskich nekropolii na Śląsku cieszyńskim, która po zakończeniu II wojny światowej nadal pełniła funkcję grzebalną.

Cmentarz w okresie powojennym pozostawał w dobrym stanie, do 1994 roku istniał także dom przedpogrzebowy. Spustoszenie i liczne dewastacje miały miejsce po 1991 roku, kiedy to zmarł Karol Szarek (Adolf Schreiber), ostatnia osoba, która znalazła tu wieczny spoczynek.

BM / czecho.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA