czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 14 września 2018
  • dzisiaj, 06:15
  • wyświetleń: 2122

Tydzień Zrównoważonego Transportu w Czechowicach-Dziedzicach

Jak co roku, 22 września, w Czechowicach-Dziedzicach obchodzony będzie Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia - wzorem lat ubiegłych - autobusami czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej zmotoryzowani mieszkańcy będą mogli podróżować bez biletu. Sobotni Dzień Bez Samochodu będzie kulminacyjnym punktem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę 16 września.

Autobus, Węglowa, PKM, komunikacja miejska
Autobus na ulicy Węglowej w Czechowicach-Dziedzicach · fot.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego idea została zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską, w Czechowicach-Dziedzicach będziemy obchodzili nie po raz pierwszy. Kampania skupia się głównie na trzech zadaniach: zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa, zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia, pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Gmina Czechowice-Dziedzice została wyróżniona przez patronujące ETZT Ministerstwo Infrastruktury, właśnie za działania związane z jego obchodami.W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu również zapowiadają się w Czechowicach-Dziedzicach bardzo intersująco. W niedzielę 16 września ruszy akcja pn. "Jazda z książką", realizowana wspólnie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. W trzech należących do czechowickiego przewoźnika ekologicznych autobusach hybrydowych planowane jest odtwarzanie audiobooków przez system nagłośnienia pojazdu. Dodatkowo, w autobusach zostaną zamontowane kosze na książki - na zasadach tzw. bookcrossingu - pasażerowie będą mieli możliwość czytania książek w czasie jazdy oraz zabierania książek i ich wymiany na przynoszone z domu egzemplarze. Akcja "Jazda z książką" będzie trwała do końca ETZT, czyli do soboty 22 września. Jeżeli pomysł się spodoba, są szanse na jego kontynuację.

W poniedziałek 17 września nastąpi natomiast podpisanie umowy na realizację zadania pn. "Rozbudowa systemu zarządzania flotą" w ramach projektu "Przyjazna komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach", dofinansowanego ze środków RPO WSL 2014-2020.

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się wtorek 18 września, kiedy to na Placu Jana Pawła II odbędzie się prezentacja zabytkowego autobusu Ikarus 260 z taboru miejskiego. Prezentacja będzie połączona z akcją znakowania rowerów, prowadzoną przez Straż Miejską w Czechowicach-Dziedzicach. Rowery będą znakowane w godzinach od 14.30 do 18.00, a znakujący swoje rowery mieszkańcy otrzymają upominki przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury z okazji obchodów ETZT.

Ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w sobotę 22 września, pasażerowie czechowickiego PKM będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów. Dotyczy to oczywiście osób, które zrezygnują tego dnia z jazdy własnym samochodem, a więc współwłaścicieli i właścicieli samochodów, legitymujących się dowodem rejestracyjnym tego pojazdu oraz dokumentem ze zdjęciem, pozwalającym potwierdzić tożsamość. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do skorzystania z inicjatywy i zostawienia samochodu w garażu!

Niezależnie do akcji związanych z obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Gmina Czechowice-Dziedzice sukcesywnie realizuje zadania podnoszące jakość usług świadczonych w komunikacji zbiorowej realizowanej na swoim terenie. Pod koniec ubiegłego roku do użytku oddana została zmodernizowana płyta dworca autobusowego. W jej obrębie pojawiły się dodatkowo stojaki na rowery, umożliwiające bezpieczne zapięcie i pozostawienie roweru przed podróżą autobusem komunikacji miejskiej.

Wiosną tego roku flota czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej wzbogaciła się o wspomniane wcześniej, trzy nowoczesne, ekologiczne autobusy hybrydowe - pierwsze tego typu pojazdy w komunikacji miejskiej na terenie Podbeskidzia. Natomiast niedawno w Czechowicach-Dziedzicach prowadzone były testy jeszcze bardziej ekologicznego autobusu elektrycznego. Niebawem przeprowadzone zostaną kolejne testy elektrobusu innej marki, bo gmina rozważa zakup tego typu pojazdów dla swojego przewoźnika.

aka / czecho.pl, źródło: www.um.czechowice-dziedzice.pl

REKLAMA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.