czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach czecho.pl

medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2017
  • wyświetleń: 3024

Goście z Niemiec w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych

W dniach od 30 marca do 6 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych przebywała grupa młodzieży niemieckiej z partnerskiej szkoły zawodowej Berufskolleg des Rhein- Efrt- Kreises z Bergheim. Wizyta gości odbyła się w ramach współpracy powiatu bielskiego i powiatu Erft (Nadrenia Północna-Westfalia) oraz przy wsparciu Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

Goście z Niemiec w ZSTIL
Goście z Niemiec w ZSTIL - 30.03-6.04.2017 · fot.


Tygodniowy pobyt młodych Niemców przewidywał dwudniowe praktyki zawodowe uczniów w przedszkolach i salonach kosmetycznych na terenie naszego miasta. W ten sposób goście mieli możliwość poznać bliżej specyfikę kształcenia zawodowego w Polsce.

Strona polska zapewniła gościom urozmaicony program turystyczny, promujący ciekawe miejsca i obiekty naszego regionu. Niemieccy partnerzy wraz z polskimi kolegami poznali historię i zabytki Cieszyna. Zachwycali się pięknymi widokami Beskidów, a w Wiśle zobaczyli Zamek Prezydencki i skocznię im. A. Małysza, wjazd na którą okazał się największą atrakcją.

Pobyt w Krakowie wywarł na młodych Niemcach niezapomniane wrażenie. Urzekły ich zabytki i klimat miasta. Zobaczyli Zamek Królewski i katedrą na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz zwiedzili multimedialną ekspozycję w byłej Fabryce Schindlera. Ważnym punktem spotkania była wizyta w Oświęcimiu, gdzie młodzi Niemcy w zadumie i powadze zwiedzali były nazistowski obóz koncentracyjny KL "Auschwitz-Birkenau". Niemieccy i polscy uczniowie spotkali się również z władzami powiatu w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej oraz zwiedzili zamek i park książąt pszczyńskich.

Wspólnie spędzony tydzień był dla uczniów obu szkół niezapomnianym przeżyciem, dostarczył wszystkim wielu wrażeń, ale również uświadomił wszystkim jak ważne w dzisiejszej Europie są postawy otwartości i tolerancji.

Anna Sikorska, Wioletta Kosińska

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.